Skip to the content
Senior Leadership
Headteacher Mr Tim Williams
Deputy Headteachers

Mr Martin Davis

Mrs Sian Mainwaring

Assistant Headteachers

Mrs Karyn Davies

Mr Gareth Fowler

Mr Matthew Thomas

Business Manager Mrs Emma Paskell
Associate Assistant Headteachers

Ms Erica Rowlands

Mr Clive Wilkinson

Mrs Nicola Hancock

Heads of Department
Head of English Mrs Maria Edwards
Head of Literacy Mrs Bethan Williams
Deputy Head of English Ms Hayley Rees
Head of Mathematics Mrs Joanne Collins
Head of Numeracy Mrs Clare Waters
Deputy Head of Mathematics Mr Rowan Jones
Head of Science Mrs Amanda Pardoe
Deputy Head of Science Mr Mark Gambold (Sept 2019)
Head of Welsh Baccalaureate / Skills Ms Erica Rowlands
Head of Digital Literacy Mr Stuart McNeil
Additional Learning Needs Coordinator Mrs Karyn Davies
Head of Secondary Special Resource Base - SSRB Mrs Jane Watts
Deputy Head of SSRB

Mrs Selina Hart

Mrs Keren Kennedy

Head of Welsh Mrs Nicola Barry
Deputy Head of Welsh Ms Lauren Bow
Lead Practitioner of Learning and Teaching Mr Jared Gore
Head of Physical Education Mr Steven Davies
Head of Technology Mr Clive Wilkinson
Deputy Head of Technology Mrs Sian Crane
Head of History Mr Mark Hughes
Head of Geography Mrs Elizabeth Clarke
Head of Religious Education Ms Tess McAllister
Head of Modern Foreign Languages Mrs Nicola Hancock
Head of Music Ms Katey Day
Head of ICT Mr Russell Wareham
Head of PSE

Ms Lauren Cook

Mrs Natalie Edwards

Progress Leaders
Progress Leader Year 6 Mr Ben Watkins
Progress Leader Year 7 Mr Huw Davies
Progress Leader Year 8 Mr Gareth Preece
Progress Leader Year 9 Mr David Price
Progress Leader Year 10 Mr Neil Cotter
Progress Leader Year 11 Mrs Paula Darknell
Deputy Progress Leader Year 7 Mrs Lisa Bromfield
Deputy Progress Leader Year 8 Mrs Sue Cooper
Deputy Progress Leader Year 9 Ms Amalea Wright
Deputy Progress Leader Year 10 Mr Ben Watkins
Deputy Progress Leader Year 11 Mr Gavin Clarke
English Mrs Maria Edwards - Head of Department
  Mrs Lisa Bromfield
  Ms Lauren Cook
  Mrs Sue Cooper
  Mrs Natalie Edwards
  Mr Gareth Fowler
  Ms Denise Hall
  Mrs Rebecca Llewellyn
  Ms Lauren Poole
  Ms Hayley Rees
  Mrs Bethan Williams
Mathematics Mrs Joanne Collins - Head of Department
  Mr Jared Gore
  Mrs Jessica Dewey
  Mr Rowan Jones
  Mrs Sian Mainwaring
  Ms Hannah Miles
  Ms Gemma Phipps
  Mrs Clare Waters
  Mr James Winter
Science Mrs Amanda Pardoe - Head of Department
  Mrs Chemain Barrett
  Mr Gavin Clarke
  Mr Neil Cotter
  Mrs Lindsey Jones
  Mr Gareth Preece
  Ms Jessica Rowlands
  Ms Alicia Woodcock
  Ms Samantha Barry
Welsh Mrs Nicola Barry - Head of Department
  Ms Lauren Bow
  Ms Kristy Hopkins
  Mr Joe Woodland
  Ms Amalea Wright
Geography Mrs Elizabeth Clarke - Head of Department
  Mr David Price
  Ms Elizabeth Whitehouse
History Mr Mark Hughes - Head of Department
  Ms Joanne Jones
  Mr Ben Watkins
Religious Education - RE Ms Tess McAllister - Head of Department
  Mrs Paula Darknell
Music Ms Katey Day - Head of Department
  Ms Erica Rowlands
Art Mrs Julie Banfield
  Ms Amanda Lewis
Modern Foreign Languages - MFL Mrs Nicola Hancock -  Head of Department
  Ms Camilla Calvani
  Mrs Jane Morgan
Physical Education - PE Mr Steven Davies -  Head of Department
  Mrs Donna Davies
  Mr Huw Davies
  Mrs Laurie Hughes
  Mrs Elizabeth Lincoln
  Mr Matthew Thomas
Technology Mr Clive Wilkinson - Head of Department
  Mrs Sian Crane
  Ms Amanda Henry
  Mr Stuart McNeil
  Ms Jennifer Rivers
Digital Literacy / ICT Mr Russell Wareham - Head of Department
  Mr Steven Hurle
  Mr Stuart McNeil
Additional Learning Mrs Karyn Davies -  Head of Department
  Mrs Marianne James
Childcare Mrs Sian Crane
Drama Mrs Rebecca Llewellyn
Media Mrs Sue Cooper
Sociology Miss E Whitehouse
  Mr Ben Watkins
SSRB Mrs Jane Watts -  Head of Department
  Mrs Paula Davies
  Mr Malaki Forrester
  Mrs Selina Hart
  Mr Nathan Hodge
  Mrs Keren Kennedy
  Mrs Rachel Meek
Business Manager Mrs Emma Paskell
Inclusion Manager Mrs Tina Crooker
Lead Cover Supervisor/ HLTA Mrs Cathy Thayer
Network Manager Mr Richard Meade
Examinations’ Officer Mrs Carol Grey
Learning Coaches Mrs Joanne Case
  Ms Lynne Williams
  Mrs Sally Yamamoto
Site Manager Mr Karl Kostin
Administration Officer Mrs Samantha Critchley
Data and Assessment Officer Mrs Heather Davies
Finance Officer Mr Ryan Hillier
Administration Officer Mrs Angela Jones
Headteacher’s PA Mrs Maria Presley
Administration Officer Mrs Sandra Swidenbank
Administration Officer Mrs Ruth Hughes
Cover Supervisors Ms Emma Carter
  Mr Luke Davies
Science Technician Mrs Hazel Richards
ICT Technician Mr Dan Jones
Technology Technician Mr Michael Driscoll
SSRB Teaching Assistants Mrs Anne Carpenter
  Mrs Christine Gronow
  Mrs Gill Howells
  Mrs Teresa Taylor
  Mrs Rhian Vickery
Reprographics/ LRC Mrs Susan Goodger
Learning Support Assistants Mrs Julie Berry
  Ms Catherine Chaplin
  Mrs Linda Cook
  Mrs Julie Davies
  Mrs Annette Edwards
  Ms Gemma Lau
  Mrs Sarah Manning
  Mrs Ceri Stuart
  Mrs Denise Skelton
Caretaker Mr Gary Davies
Midday Supervisors Mrs Julie Barugh
  Mrs Susan Griffiths
  Mrs Elaine Sheals

 Local Authority Governor

Mr C Gore - Chair of Governors

 

Cllr P Cook

 

Cllr G Kirby

 

Mrs E Knight

 

Cllr R Saralis

Community Governors

Mrs A Johnson - Vice Chair of Governors

 

Mr R Bevan

 

Mrs J Crook

 

Mrs J Ford

 

Mrs K Moons

Parent Governors

Mr S Bookman

 

Mr G Bryce

 

Mrs L Curtis-Jones

 

Mrs T Garland

 

Mr J Mapps

 

Mrs N Roberts

Headteacher

Mr T Williams

Teacher Governors

Mrs S Crane

 

Mrs S Mainwaring

Staff Governor

Mrs T Crooker

Pupil Associate Governors

Head Boy

 

Head Girl

Upcoming Events

June 24: Year 11 Prom

June 28: Non-uniform day

July 8-10: School Show - Oliver!

Click here to view Full Diary

School Production 2019

Islwyn High School Presents

Book your tickets here

Belong... Believe... Achieve...